fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Szukając partnerów do ratowania żywności

 

Dziś razem z Joanną Piekarczyk, dyrektor Banku Żywności w Koninie spotkaliśmy się z dziennikarzami w Kole i Turku, aby porozmawiać o ustawie o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Ustawa nakłada na duże sklepy ( na razie powyżej 400m2) obowiązek przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych organizacjom charytatywnym. W naszym regionie będzie to Bank Żywności.


- W Kole i Turku będzie to na razie ponad 20 sklepów. Przypominam, że szukamy partnerów lokalnych w kilkudziesięciu gminach, aby przedsięwzięcie przebiegało sprawnie – powiedziałem dziś w trakcie konferencji prasowych. - Mamy swój udział w tym sukcesie. Jako bank, jako federacja i ja osobiście uczestnicząc w posiedzeniach komisji i w Sejmie. Oprócz tego przeprowadziliśmy dużą akcję zbierania podpisów.
Ustawa zobowiązuje sklepy do przekazywania żywności, każda placówka ma obowiązek podpisać umowę z organizacją zajmującą się dystrybucją żywności. W Koninie będzie to Bank Żywności. Oprócz tego ustawa nakłada obowiązki dotyczące edukacji.
- Edukacją dotyczącą marnowania żywności zajmujemy się od kilku lat. Uczymy właściwego gotowania, wykorzystania produktów. Prowadzimy warsztaty w tym zakresie. Do tej pory przeprowadziliśmy 539 warsztatów, w których udział wzięło ponad 9 tysięcy naszych podopiecznych. Kolejne ruszają w styczniu – powiedziała Joanna Piekarczyk, dyrektor banku.
Bank prowadzi edukację również wśród dzieci i młodzieży, organizuje spotkania m.in. w sadach, gdzie podaje zdrowy posiłek i przeprowadza konkursy plastyczne. Od kilku lat organizuje również marsze przeciwko marnowaniu żywności. W tym roku w ramach Światowego Dnia Żywności organizuje zbiórkę żywności, warsztaty i otwarte drzwi.
Aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebne jest lokalne partnerstwo.
Musimy tą żywność odebrać, a potem przekazać osobom potrzebującym. Dlatego aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebujemy partnerów w kilkudziesięciu gminach. Dlatego proszę organizacje pozarządowe lub inne podmioty, aby już kontaktowały się z Bankiem Żywności w Koninie. Bardzo to usprawni naszą pracę i pomoże we właściwej dystrybucji żywności.
Marnowanie żywności ma nie tylko aspekt moralny, ale również dotyczący zanieczyszczenia środowiska. Aby wyprodukować 1 kg wołowiny potrzebne jest od 5 do 10 tysięcy litrów wody.
Do tej pory Bank Żywności w Koninie rozprowadził w powiecie kolskim 4 tysiące ton żywności wartej ponad 12 mln zł, natomiast w powiecie tureckim - 4, 5 tysiąca ton żywności wartej ponad 12 mln zł.

 

Kategoria: