Czas na podsumowanie

Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, omówienie sytuacji gospodarczej kraju, a także działań Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów i Towarzystwa Samorządowego to tematy dzisiejszej konferencji prasowej w Koninie Ireneusza Niewiarowskiego, prezesa KSS i TS. Spotkanie z dziennikarzami rozpoczął komentarz do ostatnich tragicznych wydarzeń w Gdańsku.

- Chciałeś się odnieść do mordu politycznego jaki dokonał się na Pawle Adamowiczu. Byliśmy znajomymi, w drugiej połowie lat 90 blisko współpracowaliśmy, razem budowaliśmy Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe. Paweł Adamowicz cenił ważną dla mnie partycypację, budowanie kapitału społecznego. Co do samej tragedii to znamienne były słowa Aleksandra Halla, że w stosunku do Pawła Adamowicza nienawiść była podsycana i wzbudzana. I w tym tkwi główne niebezpieczeństwo. Wdowa po Adamie powiedziała, że nie wolno milczeć, bo milczenie to obojętność. Chciałbym dołączyć do tego apelu, aby nie tworzyć całego systemu nienawiści, ataku. Przy tragedii wyszła też piękna rzecz. Można było zobaczyć, że mieszkańcy czują się gospodarzami Gdańska. To też efekt wieloletniej pracy Pawła Adamowicza i samorządu – podkreślił I. Niewiarowski Prezes KSS podsumował również miniony rok.

- W sensie gospodarczym pomogła nam dobra koniunktura światowa, ale niestety mamy niski poziom inwestycji. Wynika on z braku zaufania do rządu. Kolejne niepokojące zjawiska to zatrzymanie rozwój OZE i przewlekanie tematu Ościsłowa. Spada sprawność państwa. Do tego dochodzi afera z KNF, nieudana reforma oświaty, zawłaszczanie państwa, osłabienie Polski na arenie międzynarodowej, niechęć władz do Unii Europejskiej. Nie mogę również nie wspomnieć o fatalnym podejściu do NGO-sów , III sektora – dodał Ireneusz Niewiarowski. W trakcie spotkania z dziennikarzami prezes KSS i TS odniósł się również do swoich organizacji i omówił ubiegłoroczne wydarzenia.

- 2018 był bardzo bogaty jeśli chodzi o nasz kalendarz działań. Wydaliśmy kilka publikacji, jedną z nich ze Związkiem Gmin Wiejskich. Fundusz Sołecki, nasza duma, realizuje już 28 tysięcy wsi w Polsce. Po raz drugi w tym roku organizujemy już ogólnopolską edycję konkursu ,,Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”. Również za nami kolejna ogólnopolska konferencja Wiejska Polska. Cieszymy się, że dzięki naszemu lobbowaniu udało się poprawić prawo łowieckie – powiedział prezes KSS. Wśród ubiegłorocznych wydarzeń wymienił również konferencje z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, organizację konkursu Sołtys Roku, Piknik Sołtysów w Sompolnie. Wiele inicjatyw w 2018 roku ma również na koncie Towarzystwo Samorządowe. Wydało kilka publikacji, zebrało ponad 11 tyś zł na renowację nagrobków w Kłodawie. Fundusz Stypendialny TS wręczył 50 stypendiów , a od samego początku działalności już 2401. Pracuje nad programem rewitalizacji naszego regionu między innymi poprzez Europejską Platformę Węglową. - W ubiegłym roku razem z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce zrobiliśmy cykl konferencji dotyczący samorządu, wolnej Polski, demokracji. Wręczyliśmy medale wyróżniającym się sportowcom, pracownikom samorządu, lokalnym liderom. Oprócz tego promowaliśmy Koniński Budżet Obywatelski, prowadziliśmy kilka akcji z Bankiem Żywności , m.in. Pogotowie św. Mikołaja – wymienił. I. Niewiarowski odniósł się również do minionych wyborów samorządowych.

- Utrzymaliśmy , a nawet zwiększyliśmy liczbę samorządowców. Mamy w regionie 7 radnych powiatowych, 8 wójtów, w samej gminie Turek 11 radnych – poinformował prezes.

Na pytanie czy będzie startował w wyborach parlamentarnych odpowiedział : - Nie wykluczam.Bądźmy w kontakcie

Warto zobaczyć