Spotkanie senatorów I kadencji

W rocznicę 1. posiedzenia Senatu w Izbie gościli senatorowie I kadencji. Spotkanie było dla nich okazją do wspominania atmosfery początków pracy, towarzyszącej im świadomości, że biorą udział w przełomowych wydarzeniach. Warto dodać, że I. Niewiarowski jest jedynym senatorem, który rozpoczął pracę przy ul. Wiejskiej w 1989 roku i kontynuuje ją do dziś.

Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że I kadencja jest najważniejsza w działalności odrodzonego Senatu. Z wielu względów trudno ją porównywać z następnymi. „Wszystko się wtedy tworzyło. Administracja Senatu również była tworzona od podstaw. Być może dlatego jest sprawniejsza niż sejmowa” – powiedział. Marszałek zaapelował też do senatorów o przekazywanie dokumentów do Archiwów Przełomu.

O niepowtarzalnej atmosferze tamtego okresu mówił m.in. pierwszy szef Kancelarii Senatu Wojciech Sawicki, który podziękował senatorom za jej tworzenie, a także za pracę na rzecz budowania państwa i wielkiej odpowiedzialności za państwo. „Nas, pracowników, łączyło z senatorami to, że tworzymy coś nowego. Robiliśmy to w atmosferze przyjaźni” – zaznaczył.

O przyjaźni między senatorami a pracownikami kancelarii mówił także senator Walerian Piotrowski. „To był entuzjastyczny zespół pracowników” – wspominał senator. Namawiał też ówczesnych pracowników do spisania wspomnień.

„Nasze pokolenie zostało wyróżnione. Dostaliśmy szansę budowania Polski. Był to najpiękniejszy czas w moim życiu” – wspominał senator Gabriel Janowski. Przedstawił też swoją koncepcję Senatu jako izby strategii rozwoju Polski.

Z kolei senator Anna Bogucka-Skowrońska podzieliła się swoimi wrażeniami po spotkaniach z młodzieżą z okazji wyborów 4 czerwca 1989 r. Jak mówiła, "przegraliśmy walkę o pamięć. Dzisiaj młodzież nie czuje etosu Solidarności, jej powstanie, wybory z 4 czerwca 1989 r., odzyskanie niepodległości traktuje jak fakt historyczny”. Odniosła się też do ograniczenia roli Senatu w sprawowaniu opieki nad Polonią. Jak stwierdziła, „to skandal, a historia surowo to oceni”.

O potrzebie utrwalania pamięci o tych, którzy przyczynili się do przełomu 1989 r., mówił też wicemarszałek Andrzej Wielowieyski. Przypomniał wybory w 1989 r. i ogromny wysiłek tych, którzy je przygotowali.

Senatorom w rocznicę 1. posiedzenia odrodzonego Senatu wręczono okolicznościowe medale autorstwa prof. Adama Myjaka i zaprezentowano film dokumentalny poświęcony ich pracy w Izbie „Wyrwaliśmy się ku wolności”.

Źródło  i więcej zdjęć  http://senat.gov.pl/aktualnosci/art,7018,spotkanie-senatorow-i-kadencji.html

Całość relacji z uroczystego posiedzenia Senatu w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych – wielkiego zwycięstwa opozycji demokratycznej
http://senat.gov.pl/aktualnosci/art,7019,uroczyste-posiedzenie-senatu-w-25-rocznice-wyborow-parlamentarnych-wielkiego-zwyciestwa-opozycji-demokratycznej.html

 Bądźmy w kontakcie

Warto zobaczyć