fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

MOJA RODZINA

Moja rodzina pochodzi z Nowogródczyzny. Tam rodzice prowadzili kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo rolne. W 1939 roku ojciec wziął udział w kampanii wrześniowej na Wschodzie. Aresztowany przez Rosjan ucieka. Babcia i brat ojca są zesłani do Kazachstanu. Po pojawieniu się możliwości wyjazdu do Polski rodzina osiedla się w powiecie kutnowskim, a ostatecznie we wsi Cząstków pod Kłodawą. 
Muszę jednak przyznać, że prowadzeniem naszego gospodarstwa rolnego, na co dzień zajmuje się głównie moja żona Grażyna, która jest absolwentką Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ja, niestety, przy natłoku obowiązków związanych z moją działalnością w Senacie oraz prowadzeniem organizacji pozarządowych nie mogę temu poświęcać tyle czasu ile bym chciał.
Jestem dumny z moich córek. Starsza Ola ukończyła socjologię na poznańskim uniwersytecie, a młodsza Ania Szkołę Główna Handlową. 

MOJE ŻYCIE

Urodziłem się  23.03.1953 r. w Przedczu. Liceum Ogólnokształcące ukończyłem w Kłodawie, a zawód technika ogrodnika uzyskałem w Sochaczewie. Z żoną Grażyną prowadzę gospodarstwo rolne pod Kłodawą. Działalność publiczną rozpocząłem 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

Przez 4 dekady dużo rzeczy wydarzyło się w moim życiu. Chciałbym Państwu przedstawić kilkanaście z nich. Zarówno tych najważniejszych, jak i tych mniej ważnych.

Czytaj więcej...

MOJE PASJE

Bieganie
To moja późna, ale wielka miłość. Zacząłem biegać ponad 20 lat temu. Początkowo mało, dla utrzymania dobrej kondycji. Z czasem przestało mi to wystarczać. Pierwszy mój sukces to udział w maratonie we Wrocławiu, podczas którego odbywały się Mistrzostwa Świata Parlamentarzystów. Zdobyłem w nich trzecie miejsce. Dziś mam na koncie 15 maratonów, średnio dwa w roku. Mój rekord życiowy to - 3:29:00.

Czytaj więcej...