fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Premier Buzek z poparciem dla I. Niewiarowskiego


- Popieram Irka Niewiarowskiego w starcie do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, ponieważ bardzo wiele zrobił dla Polski, dla samorządności i regionu konińskiego. Nieocenione są jego zasługi dla polskiej wsi. Szczególnie mam tu na myśli wejście Polski do Unii Europejskiej.

To właśnie dzięki działaniom Irka i kierowanego przez niego Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów udało się przekonać sołtysów i wejść do Unii. To według mnie największy sukces Irka – powiedział dziś w Koninie Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany w trakcie spotkania z dziennikarzami.
J. Buzek przyjechał do Konina, Koła i Turku, aby wyrazić swoje poparcie dla I. Niewiarowskiego. Wspomniał, że współpracują ze sobą kilkadziesiąt lat, bo początki ich znajomości sięgają jeszcze czasów ,,Solidarności”. Później dotyczyły tworzenia polskiego samorządu i wielu działań na rzecz polskiej wsi.
- Dziś region koniński jest zagrożony, ustanie wydobycie węgla, czeka go transformacja energetyczna i pójście w kierunku energii odnawialnej. W Brukseli działa platforma węglowa, która zajmuje się regionami takimi jak koniński. Z Irkiem Niewiarowskim pierwsze rozmowy na ten temat zaczęliśmy 2 lata temu. Czeka nas rekultywacja terenów pokopalnianych, rewitalizacja miast, sprawiedliwa transformacja energetyczna, cyfryzacja. Inny obszar naszych rozmów to susza czy kwestie związane z niemarnowaniem żywności – powiedział J. Buzek.
Do tych ostatnich kwestii nawiązał również I. Niewiarowski.
- O stepowienie Wielkopolski zaczęto mówić już przed wojną. W prowadzonym przeze mnie Towarzystwie Samorządowym powołaliśmy zespół wodny zajmujący się tą problematyką. Natomiast razem z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów działamy w porozumieniu węglowym. Premier Buzek jest naszym skarbem, jeśli chodzi o szeroko pojętą współpracę ,a jego kontakty są nie do przecenienia.
Ireneusz Niewiarowski powiedział również o swoich planach co do pracy w Sejmie.
- Będę bronił samorządu, mam gotowe ustawy. Moje doświadczenie jak i wieloletnia praca w organizacjach samorządowych pozwolą mi skutecznie pracować i rozwiązywać problemy krajowe – poinformował Niewiarowski.
Panowie odnieśli się również do polityki senioralnej.
- W Unii powstał specjalny fundusz, na który zostanie początkowo przeznaczone 2 mld euro – poinformował Jerzy Buzek.
Prowadzony przez I.Niewiarowskiego Bank Żywności również zmienił swój kierunek działań.
- Początkowo pomagaliśmy dzieciom , dziś osobom starszym. Paczki w akcji Pogotowie św. Mikołaja przekazujemy właśnie seniorom – dodał.
W trakcie spotkania J. Buzek i I. Niewiarowski wrócili również do nagrody Pro Publico Bono wręczonej przez premiera w 2007 roku. Adresatami konkursu są aktywne w lokalnym środowisku organizacje obywatelskie.
Na koniec I. Niewiarowski zaapelował, aby 13 października pójść na wybory, aby sprzeciwić się prowadzonej teraz w kraju polityce.

 

     

 

Kategoria: