fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Przeciw marnowaniu żywności

Dziś w trakcie konferencji prasowej w Banku Żywności w Koninie zwróciłem się z prośbą o podpisanie petycji do Komisji Gospodarki i Rozwoju, Marszałka Sejmu i posłów o skuteczne zakończenie prac. To ostatnia szansa, żeby ustawa weszła w życie jeszcze w tej kadencji.

Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności pozwoliłoby na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas.
Od wielu lat marnujemy coraz więcej żywności. Im bogatszy kraj, tym zjawisko to jest większe. To samo dotyczy Polski. W Polsce jest to 9 mln ton żywości. Ponieważ są to dane z 2006 roku liczby te na pewno wzrosły. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, susza, brak wody, a także utylizacja żywności. Dlatego wzorem innych europejskich krajów zrodził się pomysł ustawy, która będzie obligować sklepy powyżej 250 m kw do przekazywania żywności z krótkim terminem ważności. W naszym regionie obowiązek odbioru tej żywności spada na nasz bank. Już się do tego przygotowujemy. 

Bank od wielu lat przeprowadza różne akcje mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności. 
- Przez 23 lata rozdaliśmy 27 mln. kg. żywności, prowadzimy warsztaty kulinarne i edukacyjne, kursy, szkolenia. 16 października, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Żywności bank organizuje otwarte drzwi. W największych sklepach regionu odbędzie się zbiórka żywności, a w banku spotkamy się z młodzieżą, aby pokazać im jak działamy i być może część skłonić do pracy wolontaryjnej – powiedziała Joanna Piekarczyk, dyrektor banku 

Petycję można podpisać tutaj - http://bit.ly/2Xw7ykG

Kategoria: