fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

30 lat wolności, 25 lat stowarzyszenia

Konferencja „30 lat Wolności. Jak zmieniła się polska wieś?” odbyła się w Domu Pielgrzyma Betlejem w Licheniu. Organizatorem spotkania było Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Konferencja była inauguracją obchodów 25-lecia KSS. Witając gości jako prezes KSS wróciłem do początków powstania stowarzyszenia. 13 listopada 1990 roku spotkałem się z 39 sołtysami z naszego regionu i tam zapadła decyzja o jego powołaniu. Wydaliśmy pierwszy kalendarz, który do dziś wydawany jest jako poradnik, powstała Gazeta Sołecka, zorganizowaliśmy pierwszą pielgrzymkę do Lichenia. Dziś KSS zrzesza 32 organizacje i 17 tysięcy członków. Na swoim koncie mamy ponad 80 projektów, docieramy do 40 tysięcy sołtysów i ponad 2 tysięcy samorządów. Najważniejsze dokonania KSS to: integracja środowiska, integracja europejska , prace na rzecz prawodawstwo oraz wokół sołectwa nowych możliwości. Tego wszystkiego nie udałoby się dokonać gdyby nie nasi przyjaciele. Wśród nich mogę m.in. wymienić: Zygmunta Zella, Józefa Ślisza, Artura Balazsa, Joannę i Zdzisława Iwannickich, Piotra Buczkowskiego, biskupa Romana Andrzejewskiego, Ryszarda Wilczyńskiego, Marka Woźniaka, Stanisława Tamma i Krzysztofa Grabowskiego. 
W trakcie konferencji wręczono również podziękowania za wkład pracy na rzecz kształtowania dorobku KSS.
Izabela Mroczek z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu przedstawiła szereg działania na rzecz rozwoju wsi wielkopolskiej.
Na koniec poprowadziłem panel dyskusyjny z udziałem byłych ministrów rolnictwa pn. „30 lat Wolności. Jak zmieniła się polska wieś?” . W dyskusji udział wzięli Roman Jagieliński, Jacek Janiszewski i Adam Tański. Wszyscy zgodnie twierdzili, że wieś przeszła niesamowitą transformację w ciągu tych lat, głównie dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
- Pamiętam jak za rządów Hanny Suchockiej wizytowałem wschodnią część Polski. Panowało tam wtedy wielkie ubóstwo. Dziś ta część kraju jest nie do poznania. To zupełnie inna wieś, całkiem europejska – powiedział m.in. Jacek Janiszewski.
Na koniec podziękowałem wszystkim za udział w konferencji jak i pomoc w jej organizacji. Podkreśliłem również, że KSS będzie zawsze lobbowało na rzecz rozwoju wsi i wzmocnienia pozycji sołtysa.

Galeria zdjęć - https://photos.app.goo.gl/ixUr5wCQ2KLg8e5J7

Kategoria: