fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Jak zadbać o czyste powietrze

Podczas konferencji „Rozwój Energetyki Rozproszonej a Ograniczenie Smogu na Obszarach Wiejskich” organizowana przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie na wyspie Wolin rozmawiano o konieczności rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) na wsi. W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera 45 tys. osób rocznie.

Uporaliśmy się z emisją wysoką, mamy problem z niską (głównie domostwa). Smog powoduje zła jakość węgla i kiepskie kotły. Inwestycje w tej dziedzinie (gdyby przejść na kotły 5 generacji to emisja wyniosłaby ok. 8% dzisiejszej) utrudnia ubóstwo energetyczne, które obejmuje ok. 3 mln osób w tym 70% na wsi.
Na wsi są warunki do rozwoju energii rozproszonej. Przypomniano, że Unia Europejska nie tylko narzuca rygorystyczne wskaźniki, ale ma również szeroką ofertę finansową dla krajów członkowskich w tym obszarze. W dyskusji podkreślano, że potrzebna jest stabilizacja przepisów dająca pewność dla inwestorów, np. biogazownie. Mówiono o błędach dotyczących wykorzystania energii wiatru, a także krytykowano obecną politykę cenową związaną ze sprzedażą energii prosumenckiej do sieci.

Kategoria: